تاريخ انتشار: يکشنبه 18 مهر 1400 - 06:44

انتشار ترجمه آذری "روایت هشت سال دفاع قهرمانانه از سرزمین ایران" در نخجوان.

به همت وابستگی فرهنگی کشورمان در نخجوان کتاب روایت هشت سال دفاع قهرمانانه از سرزمین ایران به زبان آذری ترجمه و منتشر شد.

به همت وابستگی فرهنگی کشورمان در نخجوان کتاب روایت هشت سال دفاع قهرمانانه از سرزمین ایران به زبان آذری ترجمه و منتشر شد.

ابوالفضل ربیعی ، وابسته فرهنگی کشورمان گفت ؛ کمتر از 2 سال از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979، رژیم بعثی عراق به نمایندگی از مجموعه ای از دشمنان شامل آمریکا و غرب و برخی کشور عرب منطقه جنگ تمام عیار را علیه ایران آغاز نمودند. در نتیجه این تجاوز بخش های مهمی از ایران شامل 5 استان همجوار با عراق و شهر های مهم و استراتژیک به تصرف آنها در آمد. این تجاوز در شرایطی بود که انقلاب اسلامی تازه به پیروزی رسیده و کشور به ثبات و آرامش ناشی از سرنگونی نظام شاهنشاهی و استقرار نظام ج.ا.ایران نرسیده بود. وی افزود: اتحاد ملت ایران در برابر تجاوزگری؛ متعاقب این حادثه بزرگ، ملت به پا خاسته ایران با رهبری حضرت امام خمینی (ره) تمام توان خود را برای مقابله با این تجاوز و بیرون راندن دشمن آغاز نمود. رهبری حکیمانه به همراه اراده های پولادین و روحیه ایثار و شهادت مردم ایران را به خروش آورد و این جنگ که بنا بود یک هفته بطول انجامد مدت هشت سال طول کشید. در پایان این جنگ نه تنها تمامی سرزمین ها و اراضی اشغالی ایران باز پس گرفته شد، بلکه بنیاد و هسته مقاومتی با محوریت ایران شکل گرفت که ابعاد آن کل منطقه غرب آسیا را در بر گرفته است. امروز ایران اسلامی با غرور و افتخار سالروز هشت سال دفاع مقدس خود را هر ساله گرامی میدارد و به پاس سرافرازی های فرزندان غیور خود بعنوان لنگره صلح و ثبات و امنیت در منطقه است و در برابر زیاده خواهان و دشمنان استوار و قدرتمند ایستاده است. در این کتاب به واقعیت هایی از جنگ تحمیلی از قبیل؛ آغاز کننده جنگ تحمیلی ،دلایل آغاز جنگ و تاریخ شروع جنگ، اقدامات ارتش بعث عراق در آغاز جنگ ،آغاز هجوم دشمن ، اعتماد به نفس رزمندگان اسلام و تعقیب متجاوزان و ... و روایت هشت سال دفاع قهرمانانه مردم ایران پرداخته شده است. در بخشی از کتاب سـعی شد تـا دیـدگاه حضرت آیت الله سید علی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران درباره اهداف دشمنان از حمله و تجاوز به ایران و دستاوردهایی که دفاع مقدس برای ایران اسلامی به همراه داشت برای آشنایی بیشتر مخاطبین روایت شود. این کتاب مرجع خوبی برای علاقمندان به تاریخ انقلاب اسلامی ایران، دفاع مقدس و دیدگاه های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همچنین محققان، اساتید و دانشجویان درباره واقعیت های تاریخی جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه ایران کاربرد دارد. ربیعی افزود:ترجمه این کتاب به زبان آذربایجانی می تواند در بیان و نشان دادن حقایق و واقعیت های جنگ از قبیل اینکه آغاز کننده جنگ رژیم بعثی عراق بوده و ملت غیور ایران به دفاع از سرزمین خود برآمده اند در راستای رفع شبهه افکنی ها در پاسخ به برخی جریانات ایران هراسی در منطقه جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان موثر باشد. این کتاب به همت وابستگی فرهنگی کشومان در نخجوان ترجمه شده است .علاقمندان می توانند در فضای مجازی به آدرس https://nakhchivan.icro.ir/uploads/nullll.pdf سایت نمایندگی فرهنگی نخجوان مراجعه و فایل الکترونیکی این کتاب را دریافت نمایند. این هشتمین کتابی است که وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری خودمختار نخجوان از فارسی به آذری ترجمه و منتشر می کند.