تاريخ انتشار: چهارشنبه 7 مهر 1400 - 13:03

تقدیر از ناشران و مترجمان آثار ادبیات دفاع مقدس در استانبول.

به مناسبت فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس، از ناشران و مترجمان آثار ادبیات دفاع مقدس به زبان ترکی استانبولی در استانبول تقدیر شد .

 

 

 

 

 

 

 به مناسبت فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس  با همکاری  وابستگی فرهنگی ج ا ایران در استانبول، مراسم بزرگداشت "هفته دفاع  مقدس " برگزار و از ناشران و مترجمان آثار ادبیات دفاع مقدس به زبان ترکی استانبولی در سالن اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول  تقدیر شد .در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس که در محل سرکنسولگری کشورمان در استانبول برگزارشد، مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهیدان و جانبازان در دوران دفاع مقدس از ناشران و مترجمانی که در سالیان گذشته در ترجمه و نشر آثار ادبیات مقدس و فرهنگ ایثار ، مقاومت و  ایستادگی مردم ایران اسلامی  در دوران جنگ تحمیلی نقش داشتند تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه مراسم خانم سیده زهرا حسینی روای کتاب  ارزشمند " دا  "، در سخنانی به بازگویی بخشی از خاطرات خود در دوران مقدس و روزهای آغازین جنگ تحمیلی و ایستادگی و مقاومت مردم غیور ایران در خرمشهر  پرداختند. خانم خدیجه ییلماز مترجم کتاب" دا " به زبان ترکی استانبولی هم در این مراسم با ابراز خرسندی از دیدار با راوی کتاب دا ، خانم سیده زهرا حسینی را نمونه یک زن مسلمان و فداکار در تاریخ دفاع مقدس ایران دانستند .

 در این  مراسم از مدیران  انتشارات کوثر ، انتشارات تسنیم و انتشارات اونسوز ترکیه به جهت ترجمه و انتشار آثار ادبیات دفاع مقدس به زبان ترکی استانبولی و همچنین از اسماعیل بندی دریا ( مترجم بیش از 10 اثر ادبیات  دفاع مقدس )  و خدیجه ییلماز ازمترجمان آثار ادبیات دفاع مقدس با اهدای لوح  ، تقدیر از سوی جواد معبودی فر سرکنسول کشورمان در استانبول بعمل آمد. گفتنی است " دا" ، "آن ۲۳ نفر" ، "پایی که جا ماند" ،" دختر شینا" ، "عباس دست طلا" ،"گلستان یازدهم"  " رزمنده کوچک "  از جمله آثار ادبیات دفاع مقدس است که برخی از این  آثار  در سالهای گذشته و در قالب طرح تاپ ( طرح حمایت از ترجمه و نشر آثار زبان فارسی ) با حمایت وابستگی فرهنگی ج. ا.ایران در اسنانبول  و  مرکز ساماندهی ترجمه و نشر علوم  انسانی و معارف اسلامی  به زبان ترکی استانبولی ترجمه و منتشر شده است .