تاريخ انتشار: شنبه 30 مرداد 1400 - 14:42

ترجمه آذری کتاب داستان غدیر خم برای کودکان و نوجوانان منتشر شد.

ترجمه کتاب داستان غدیر خم برای کودکان و نوجوانان به زبان آذری، در مرداد ماه 1400، در جمهوری خودمختار نخجوان منتشر شد.

به همت وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان کتاب داستان غدیر خم برای کودکان و نوجوانان درباره واقعه غدیر خم به زبان آذری ترجمه و منتشر شد. به همت وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان کتاب داستان غدیر خم برای کودکان و نوجوانان درباره واقعه غدیر خم به زبان آذری ترجمه و منتشر شد. ابوالفضل ربیعی ، وابسته فرهنگی کشورمان گفت ؛ حادثه غدیر یک واقعه تاریخی برای تعیین سرنوشت تمام انسان‌ها در طول تاریخ است. به همین جهت، نوشتن و سخن گفتن از غدیر خم یکی از وظایف اصلی ما محسوب می گردد. پیامبر اکرم (ص) درباره عمومیت غدیر ، ابدیت و ماندگاری در بخشی از خطبه غدیر می فرمایند:" ای مردم! من امر خلافت را به عنوان امامت و وراثت در نسل خود تا روز قیامت به ودیعه می‌سپارم، و من ابلاغ کردم آنچه را مامور به ابلاغش بودم تا حجت باشد بر حاضر و غائب و بر همه کسانی که حضور دارند یا ندارند، به دنیا آمده‌اند یا نیامده‌اند، پس حاضران به غائبان و پدران به فرزندان تا روز قیامت برسانند." بنابراین  همگان در گفتن و پخش و نشر حدیث و جریان غدیر مسئول‌اند و تا روز قیامت این وظیفه سنگین بر دوش ولایت‌مداران خواهد بود. با توجه به اهمیت این رسالت و اینکه جمهوری آذربایجان و نخجوان بلحاظ جمعیتی دومین کشور شیعی بعد از ایران قرار دارد موضوع معرفی و آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با واقعه غدیر خم مورد توجه قرار گرفت و در این نوشته سعی شد این واقعه به زبان ساده و کودکانه و چگونگی انتقال پیام غدیر را به کودکان و نوجوانان در قالب داستان به زبان آذری ترجمه و بصورت نشر الکترونیکی در اختیار شیعیان این منطقه قرار دهیم .

ربیعی افزود: ترجمه این کتاب داستان به زبان آذربایجانی می تواند در نشان دادن واقعه غدیر خم و موضوع مهم جانشینی حضرت علی (ع) برای کودکان و نوجوانان و والدین برای انتقال این پیام  به فرزندانشان در این منطقه موثر باشد. این کتاب به همت وابستگی فرهنگی کشومان در نخجوان ترجمه شده است علاقمندان می توانند به آدرس https://nakhchivan.icro.ir/uploads/298_2743_66_null.pdf سایت نمایندگی فرهنگی نخجوان مراجعه و فایل  الکترونیکی این کتاب را دریافت نمایند.

این دومین کتاب داستان کوتاه برای کودکان و هفتمین کتابی است که وابستگی‌ فرهنگی کشورمان در نخجوان از سال گذشته تاکنون ترجمه و منتشر می کند.