تاريخ انتشار: چهارشنبه 5 آذر 1399 - 09:38
انشار کتاب

کتاب " اسلام " از منظر شیعه به زبان یونانی منتشر شد

کتاب اسلام از منظر شیعه برای غیر مسلمانانی که می خواهند اسلام را بصورت خلاصه مطالعه نمایند و همچنین جوانان مسلمانی که در جامعه غرب و یونان رشد و نمو داشته اند مفید و ارزشمند است

                            

کتاب " اسلام " از منظر شیعه به زبان یونانی در آتن به زیور طبع آراسته و منتشر گردیده است .

این کتاب به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن چاپ و منتشر شده است . کتاب اسلام از منظر شیعه  برای غیر مسلمانانی که می خواهند اسلام را بصورت خلاصه مطالعه نمایند و همچنین جوانان مسلمانی که در جامعه غرب و یونان رشد و نمو داشته اند مفید و ارزشمند است . این کتاب با مشارکت و همکاری مرکز اسلامی انگلیس از زبان انگلیسی به یونانی ترجمه و در 165 صفحه در قطع وزیری و  شمارگان هزار نسخه چاپ و منتشر گردیده است . رایزنی فرهنگی  نسخه هایی از این کتاب را به کتابخانه های ملی ، دانشگاه ها و کتابخانه های عمومی شهرداریهای یونان اهدا کرده و  در نمایشگاه های کتاب که توسط  نمایندگی در طول سال برگزار میشود مورد استفاده و بهره برداری قرار خواهد شد .

این کتاب نوشته دکتر محمد علی شمالی است که قبلا به زبان انگلیسی منتشر شده بود .

دکتر علی محمد حلمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در یونان در مقدمه آن آورده است :

تشیع در سراسر تاریخ پر فراز و نشیب خود همواره با نام ایران همراه بوده است . نفوذ تشیع در ایران و گسترش آن در شهرهای ایران قدمتی طولانی دارد . مهمتر از این زمانی بیش از پنج قرن از ابتدای دوره صفویان تا کنون تشیع مذهب رسمی ایرانیان بوده است .

همچنین در مقدمه می‌خوانیم ؛ اگرچه پیش از آن نیز حکومتهای شیعه مذهبی همانند علویان طبرستان و آل بویه بر بخشهای وسیعی از ایران فرمانروایی کرده بودند با وجود این پیشینه تاریخی ، این وقوع انقلاب اسلامی بود که در دوره ما رویکرد جدیدی از رابطه مفهومی تشیع و ایران را شکل داد .

انقلاب اسلامی ایران از دیدگاه فرهنگی و اجتماعی همچون انقلابهای دیگر ، راه را برای دگرگونیهای سیاسی و اجتماعی کلان باز کرد . به واقع در اثر این رخداد و رخدادهای متعدد پس از آن بود که تشیع به یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار دنیای ژئوپلیتیک تبدیل شد .به دیگر سخن با انقلاب اسلامی ، پتانسیل نهفته در مذهب تشیع شکوفا شد و این مذهب در کشور بزرگی مثل ایران به قدرت سیاسی دست یافت .