تاريخ انتشار: شنبه 10 مهر 1400 - 17:05

کتاب های ایران، در چهل و نهمین نمایشگاه کتاب زاپیون در یونان عرضه شد.

چهل و نهمین نمایشگاه ملی کتاب زاپیون در محل باغ ملی واقع در منطقه زاپیون شهر آتن از 3 تا 19 سپتامبر در حال برگزاری است. در این نمایشگاه کتاب، که توسط انجمن ناشران کتاب با همکاری وزارت فرهنگ و ورزش یونان، بخش فرهنگ، ورزش و جوانان شهرداری آتن، بنیاد فرهنگی یونان و کمیته المپیک برگزار شده است، کتاب های ایرانی نیز عرضه شده است.

چهل و نهمین نمایشگاه ملی کتاب زاپیون در محل باغ ملی واقع در منطقه زاپیون شهر آتن از 3 تا 19 سپتامبر در حال برگزاری است. این نمایشگاه کتاب را که انجمن ناشران کتاب با همکاری وزارت فرهنگ و ورزش یونان، بخش فرهنگ، ورزش و جوانان شهرداری آتن، بنیاد فرهنگی یونان و کمیته المپیک برگزار می کند، پس از یک سال وقفه به دلیل شیوع ویروس کرونا با حضور بیش از 170 ناشر یونانی و با موضوع 200 سال پس از انقلاب یونان در معرض دید عموم قرار گرفت. در عرضه ویژه کتاب های رفیق خوشبخت ما و داستان های پارسی که عصر روز جمعه مورخ 19 شهریور ماه 1400 توسط انتشارات تاکسیدفتیس انجام شد، مهدی نیکخواه قمی رایزن فرهنگی کشورمان در یونان، هدی حدادی هنرمند تصویرگر کتاب کودک، سید علی کرجی مترجم کتاب های مذکور و دسپینا یوانیذو تصویرگر کتاب داستان های پارسی حضور داشتند. کتاب «رفیق خوشبخت ما» که به تبیین ابعاد شخصیتی چهره فراموش نشدنی مقاومت سردار شهید سلیمانی می پردازد در  ۱۰۲ صفحه‌ و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است و در این نمایشگاه با قیمت ۱۰ یورو به فروش می‌رسد. کتاب «داستان‌های پارسی» نیز که حاوی مجموعه‌ای از داستان‌های اصیل ایرانی برای رده سنی کودک و نوجوان در 56 صفحه و شمارگان 2۰۰۰ نسخه منتشر شده و در این نمایشگاه با قیمت ۱5 یورو به فروش می‌رسد. 

آقای پاپادوپولوس مدیر انتشارات تاکسیدفتیس همکاری با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان را بسیار مغتنم دانست و گفت: عرضه کتابی مانند رفیق خوشبخت ما که به زندگی قهرمانی نظیر ژنرال سلیمانی می پردازد باعث افتخار این انتشاراتی است. ما صرفا نباید به دنبال قهرمانان در اساطیر بگردیم و باید قهرمان های دوران معاصر را برای نسل جوان معرفی نماییم.

این رویداد همه ساله علاوه بر برگزاری نمایشگاه و معرفی کتابهای خوب و شناخته شده سال، با همکاری مستمر نهادهای فرهنگی فعال در یونان در بخش های مختلف،  به افزایش بحث های عمومی در زمینه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و... که دغدغه اصلی شهروندان است و ذهن آنها را به خود مشغول کرده است، کمک می کند. افرادی که برای اطلاع یافتن از تازه های نشر در یونان و پیدا کردن کتابهای مناسب خود در این نمایشگاه حضور می یابند، این فرصت را بدست می آورند که نظرات خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و از نقطه نظرات دیگران بهره کافی را ببرند، و از این ارتباطات و بحث ها و محیط مناسبی که ایجاد شده است لذت خواهند برد. به ویژه آنکه پس از یک دوره قرنطینه طولانی و تعطیلی بسیاری از رویدادهای فرهنگی و هنری، برگزاری اینگونه برنامه ها، بازگشت به عرصه فعالیت های اجتماعی و عبور از بحران را نوید می دهد. بسیاری از ناشران حاضر در این رویداد ضمن آنکه این نمایشگاه را فرصتی برای عرضه کتاب و محصولات فرهنگی می دانستند، اما نیاز مردم به حضور در اجتماع و بحث رو در رو را مهم تر از آن عنوان می کردند. حضور ناشران مختلف در این جشنواره با به نمایش گذاشتن هزاران عنوان کتاب در کنار مراسم جانبی از قبیل نمایش تئاتر، موسیقی زنده و... محیطی فرهنگی و  شادی را برای بازدیدکنندگان در این ایام فراهم آورده است.